Är det taskigt?

Gud va varmt och kvavt det är idag! Jag är svettig efter min städning. Ska snart hoppa in i duschen. Skönt att här är städat iaf! Katterna fäller extremt mycket nu igen. Jag funderar på att klippa dem.
Jag vet inte om jag frågat detta innan men är det taskigt? Jag vet att folk brukar klippa sina långhåriga katter men är det taskigt att
klippa sina korthåriga?
De älskar att vara ute på balkongen på våren och sommaren och jaga fluga och andra kryp, men det blir också ofta för varmt för dem. De går hellre in och lägger sig efter ett tag och de verkar dåsiga nästan och sover hela tiden. Hade jag klippt dem så hade de kanske varit sig själva lite mer? Hade självklart gått till nån och klippt dem isf, hade aldrig gjort det själv.
Gillar
Kommentarer



